Skoki z Present Simple

Ostatnia lekcja w zerówce była poświęcona gramatyce – próbowaliśmy zrozumieć proste zdania oznajmujące  w Present Simple.

Zaczęliśmy od zabawy The cat is on the sofa, którą zmodyfikowaliśmy używając jedzenia. Mamy więc plansze ze zwierzątkami, które trzymają gracze. Gramy indywidualnie (każde dziecko ma wówczas po dwie plansze z różnymi zwierzątkami, a każda plansza musi się powtórzyć minimum dwa razy) lub drużynowo (składy obu drużyn stoją po dwóch stronach nauczyciela, w każdej drużynie jest ten sam zestaw plansz ze zwierzątkami, dzieciaki nieparzyste mogą mieć po dwie plansze).   Na podłodze w klasycznej wersji rozkładamy plansze z meblami. W wersji z jedzeniem rozkładamy jedzeniowe plansze.  Nauczyciel powoli i najpierw po polsku, potem, po rozgrzewce, już tylko po angielsku wypowiada zdanie, np. the cat is on the sofa (klasyczna wersja) albo the cat likes soup.  Oczywiście wszystkie elementy zdania mogą się zmieniać. Dziecko, które trzyma akurat kota, musi szybko położyć go na planszę zupa. Wygrywa dziecko, które zrobi to jako pierwsze – zawsze minimum dwoje dzieci ma taką planszę.  Sześciolatki lubią rywalizację, więc gramy drużynowo i na punkty, punkty to magnesy lub kreski na tablicy.

[products columns=”4″ orderby=”title” order=”” ids=”1786, 1681, 1774, 1804″]

Zabawa się rozkręca. Teraz słowo likes układamy z literek alfabetu na środku dywanu, zwierzaki i jedzenie są wymieszane i otaczają napis. Dzieciaki już nie rywalizują – każdy po kolei wyskakuje po kilka zdań, np. The elephant likes juice . The zebra likes tea.

Skoro ruchome są nazwy zwierząt i potrawy, czemu nie wprowadzić kilku wersji czasowników? Dodajemy więc hates do wyboru z likes. Czytając zdanie ,np. The lion hates soup, starajmy się gestem lub miną akcentować poszczególne wyrazy. Warto też od czasu do czasu prosić o tłumaczenie co to właściwie znaczy, to the lion hates soup.

Poszliśmy za ciosem i tym samym sposobem przećwiczyliśmy jeszcze konstrukcję The lion is happy/sad. Zabawy było co niemara, każdy chciał poskakać minimum kilka zdań. Dzieci naprawdę szybko łapały o czym jest mowa. Integracja gramatyki z ruchem i obrazem świetnie wpływa na skojarzenie.

Jest to mój aktualnie najskuteczniejszy sposób na wprowadzanie gramatyki. Można tak krzyżować wiele tematów : zawody, baśnie, ubrania, owoce, warzywa, meble, jedzenie, pojazdy, praktycznie wszystko. W następnym tygodniu poćwiczymy zdania twierdzące na przemian z przeczącymi, typu is/isn’t does/ doesn’t. Trzymajcie kciuki! :)Ostatnia lekcja w zerówce była poświęcona gramatyce – próbowaliśmy zrozumieć proste zdania oznajmujące w Present Simple. Zaczęliśmy od zabawy The cat is on the sofa, którą zmodyfikowaliśmy używając jedzenia. Mamy więc plansze ze zwierzątkami, które trzymają gracze. Gramy indywidualnie (każde dziecko ma wówczas po dwie plansze z różnymi zwierzątkami, a każda plansza musi się powtórzyć minimum dwa razy) lub drużynowo (składy obu drużyn stoją po dwóch stronach nauczyciela, w każdej drużynie jest ten sam zestaw plansz ze zwierzątkami, dzieciaki nieparzyste mogą mieć po dwie plansze). Na podłodze w klasycznej wersji rozkładamy plansze z meblami. W wersji z jedzeniem rozkładamy jedzeniowe plansze. Nauczyciel powoli i najpierw po polsku, potem, po rozgrzewce, już tylko po angielsku wypowiada zdanie, np. the cat is on the sofa (klasyczna wersja) albo the cat likes soup. Oczywiście wszystkie elementy zdania mogą się zmieniać. Dziecko, które trzyma akurat kota, musi szybko położyć go na planszę zupa. Wygrywa dziecko, które zrobi to jako pierwsze – zawsze minimum dwoje dzieci ma taką planszę. Sześciolatki lubią rywalizację, więc gramy drużynowo i na punkty, punkty to magnesy lub kreski na tablicy.

Post Author: Beata Budzyńska