Poczta brytyjska – kulturówka, mówienie, czytanie i pisanie w jednym!

POST OFFICE

Zestawy z bezpłatnymi materiałami do innych  zabaw dramowych :

Lekarz, weterynarz tutaj

Restauracja tutaj 

Ebook Poczta Brytyjska w cenie 9.90 znajdziesz tutaj 

Dlaczego Drama ?

Wiele już napisano o sensie nauczania poprzez odgrywanie ról. Ogólnie rzecz ujmując – to działa. Działa, ponieważ dzieci od najmłodszych lat uczą się poprzez odtwarzanie sytuacji, które widzą. Bawi je to. Jest to naturalny sposób socjalizacji młodego osobnika, ćwiczenia do życia. Nie tylko ludzie, ale również ssaki uczą się poprzez zabawę, np. poprzez igraszki z bratem ćwiczą obronę czy polowanie. Zabawa w domek jest więc konieczna, żeby mieć domek, kiedyś, w przyszłości. Rozwój mowy w języku pierwszym czy drugim też wspaniale ćwiczy się poprzez zabawę z rolami. Doskonale pamiętam, w co się bawiłam w przedszkolu i z siostrą, byłam koniem, dzidziusiem czy żoną Mieszka I. Ta wiedza przylega, ponieważ doświadczenie jest silne, jest fascynujące. Przerobienie historii w formie przedstawienia staje się naszą historią. To nie musi być Śnieżka! To może być budowa komórki, w której jedno dziecko jest wodniczką, a inne cytoplazmą. Nadal będzie działać, nawet, kiedy jedno dziecko jest czasownikiem, a inne operatorem!

Zabawa dramowa jest nie tylko uczeniem się roli na pamięć. Jest właśnie również tą pierwotną, przedszkolną improwizacją, nieopisaną precyzyjnym scenariuszem, nie ćwiczoną na próbach, w której uczestnicy udają pewne osoby i spontanicznie wymyślają dialogi, które ich zdaniem charakteryzują te osoby. Idealna sytuacja do przećwiczenia drylu językowego bez przymusu!  Zasugerowana struktura językowa przylega i jedyne, co pozostaje, to upilnowanie towarzystwa do nieprzeskakiwania na język pierwszy. Jeśli stworzymy świat realny na tyle, aby zachwycił dziecko – ono z wdzięczności może nawet uczyć się suahili, byleby dalej móc być księżniczką//koniem/strażakiem/jabłkiem. Świat nie musi być dosłowny, ale należy być uczciwym- coś trzeba zaoferować. Kostiumy, akcesoria mile widziane.

Drama nie jest zabawą tylko dla małych dzieci. Dobrze skonstruowana zabawa zachwyci młodszych i starszych uczniów. Maluchy odgrywają role bardziej lub mniej mówione, najpierw biernie uczestnicząc, powtarzając i  stopniowo opanowując coraz bardziej skomplikowane wypowiedzi. Jednocześnie obcują ze słowem pisanym obecnym w realiach – napisach, oznaczeniach, dokumentach, pieniądzach. Liczą, czytają i piszą odpowiednio do możliwości. Dlatego ten sam zestaw akcesoriów, przy odpowiedniej modyfikacji, posłuży i dwulatkowi i dziesięciolatkowi. Każda grupa wiekowa wykorzysta go inaczej, łączy je jednak chęć zabawy w dorosłość i doświadczenia danego miejsca. Czym bowiem jest nauczanie, jeśli nie zbliżaniem się do dorosłości i ukazywaniem powiązań między wiedzą a realnym życiem. O ileż milej jest pisać, jeśli wiem, że jest to miły liścik do mamy, a nie powtarzanie literki w zeszycie. O ile milej jest liczyć, jeśli kupię za to znaczki! O ile milej jest kolorować znaczek dwufuntowy bo takiego nam brakuje do zabawy, niż kartę pracy z zestawem kółek i kwadratów, choć niezawodnie rozwija motorykę małą. Nadmiar kart pracy zabija. “Co dziś robiłeś w przedszkolu, synku?- Robiłem w kartach pracy” powiedział mi kiedyś mój czteroletni wówczas syn. Karta pracy nie zostanie w głowie do końca życia. Doświadczenie powinno mieć kontekst.

W trakcie zabawy dramowej  dowiemy się też, że na znaczku i pieniądzach jest królowa lub jej korona, że na pocztówce widzimy więzienie Tower, w którym ta korona jest przechowywana, lub budynek w City zwany śmiesznie Korniszonem. Teraz kolorujemy five o’clock tea set, dlatego, że ci Anglicy wiecznie to piją i jedzą, i to jest pyszne!  Na koniec wszystko to zagra w naszej zabawie, która, w zależności od potrzeb, potrwa jedną lekcję, bądź stanie się naszą nową rutyną, a może nawet kącikiem pisarskim ze skrzynką pocztową umieszczoną na stałe w klasie!

Zobaczycie sami, że dzieciaki wkręcone w dramę same zaczną improwizować teksty z podręcznika czy czytane książeczki. Regularnie używając tej techniki uświadamiamy też dzieciom, że różne rodzaje zadań wymagają różnych rodzajów tekstu. Na przykład w zabawie w lekarza będą recepty, w podróżnika- mapy, w poczcie – listy, przepisy w kuchni itd. To doświadczenie pozwoli dzieciom lepiej rozróżniać typy tekstu i sprawniej ich używać i przetwarzać. Eksponując dzieci na różne rodzaje tekstu, zachęcamy je do tworzenia różnych rodzajów tekstów samodzielnie i naturalnie.

 

Co zawiera zestaw?

POST OFFICE

Zestaw jest zbiorem materiałów do zorganizowania zabaw dramowych dla dzieci w wieku 2-10 lat z podziałem na poszczególne grupy wiekowe. Zabawa utrwala komunikację i zwroty związane z liczeniem, kupowaniem, danymi adresowymi, witaniem się, pożegnaniem. Nauka pisania i czytania z wykorzystaniem materiałów autentycznych sprawa dziecku o wiele większą radość niż formy ćwiczenia pisania w oderwaniu od konkretnych realiów. Dodatkowym atutem są nawiązania do kultury brytyjskiej, które pozwalają wykorzystać materiał na zajęciach kulturowych. Znaczki, listy, papeterie, wzory listów, pieniądze oraz druki zawierają obrazy związane z Londynem, symbole monarchii czy zabytki. Wzory listów dla starszych dzieci również nawiązują do zwiedzania Londynu.

Zestaw zawiera ponad 70 stron materiałów do kserowania w wersji czarno-białej lub kolorowej, w tym:

 • wzory listów, w tym gotowce lub listy częściowo wypełnione 
 • wzory pocztówek  z zabytkami Londynu i symbolami związanymi z kulturą brytyjską 
 • wzory znaczków z zabytkami Londynu i symbolami związanymi z kulturą brytyjską 
 • wzór koperty z ozdobną koroną
 • druki pocztowe
 • oznaczenia pocztowe na skrzynki 
 • dekoracyjny Post Office w formie girlandy 
 • godziny otwarcia
 • tabliczkę open-closed  
 • wzór czapki listonosza do wycięcia (montaż sznurkiem lub gumką)
 • pieniądze o nominale 1,2,3 zaprojektowane na wzór banknotu funta. 

British Post Office

 

Projekt bez tytułu

 

Zestaw jest zróżnicowany pod względem wiekowym uczniów- przedszkolaki mogą po prostu pobawić się w zakupy na poczcie, proste wypełnienie kartki z pomocą nauczyciela i roznoszenie listów. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym napiszą dodatkowo listy od prostych “Hello Mum, it’s me, Piter” do dłuższych form, które dla ułatwienia są przygotowane jako gotowce na wzór, gotowce z pustymi miejscami oraz jako czysta dekoracyjna papeteria.

Dodatkowym atutem są realia brytyjskie, które pozwalają wykorzystać materiał na zajęciach kulturowych. Znaczki, listy, papeterie, wzory listów, pieniądze oraz druki zawierają obrazy związane z Londynem, symbole monarchii czy zabytki. Wzory listów dla starszych dzieci również nawiązują do zwiedzania Londynu.

 

Skrzynkę zrobisz z pudła po butach, które możesz pospreyować farbą do karoserii (Castorama, 8-10 zł), pomalować farbami plakatowymi lub obkleić na czerwono i dodać naklejkę poczty z zestawu. Możesz też zrobić pionową skrzynkę z dużego pudełka po proszku do prania – też ma klapkę, która ułatwi wyjmowanie listów.

 

Pomysły na wykorzystanie zestawu:

 

Zakupy na poczcie

Zabawa w kupowanie to okazja do czytania i liczenia. Możesz zacząć już z dwulatkami, wówczas mówisz głównie Ty. Licz konsekwentnie z użyciem pokazywania na palcach, najpierw w zakresie do pięciu, wraz z wiekiem uczniów dodajesz coraz więcej liczb. Ty masz rolę sprzedawcy znaczków i kartek, uczniowie są kupującymi. W starszym wieku, już od ok 6 lat, rolę wiodącą możesz oddać uczniom.  Zaopatrz uczniów w pieniądze dołączone do zestawu – mają one trzy nominały – 1,2i 3 funty. Znaczki najpierw wytnijcie i pokolorujcie. Mali uczniowie prosząc o znaczek do pokolorowania chętniej wybierają psa, kota czy koronę. Starsi również zabytki. Oprócz kartek, znaczków i kopert, możesz sprzedawać gazety (Lidl i Biedronka) czy zabawki, tak jak na prawdziwej poczcie. W Wielkiej Brytanii poczta świadczy mnóstwo usług – np. wyrobienie paszportu, licencji prawa jazdy czy licencji do wędkowania załatwia się na poczcie. Tego typu druki również dołączyłam do zestawu.  Sprzedawca i kupujący ma okazję nauczyć się liczebników, możesz też wprowadzić bardziej zaawansowane dodawanie na większych liczbach, np.  z użyciem kalkulatora.

 

Pisanie listów i kartek

Pisanie samo w sobie nie koniecznie jest czymś atrakcyjnym. Pisanie listu, aby go potem nadać lub odebrać, a nawet dostarczyć – to jest prawdziwa frajda! Pisanie listu to prawdziwe życie, jesteśmy jak dorośli! Poza tym to ciekawa forma komunikacji z mamą, panią czy kolegami w klasie. Można sobie wysyłać głupie listy, udawać, że jesteśmy na wycieczce w Londynie czy nad morzem. Ale nawet do głupich listów potrzebna jest umiejętność pisania. Motywacja jest więc duża – chcesz napisać “You are stupid”(ulubiony tekst mojego sześcioletniego syna), musisz wiedzieć jak się te literki stawia. Oczywiście staram się zachęcać go do pisania również innych, bardziej wyszukanych i mniej obraźliwych tekstów – pozdrowień, wyznań uczucia do matki, krótkich info o pogodzie. Sześcio-siedmiolatek, który zna litery pisane lub drukowane poradzi sobie znakomicie z przepisywaniem ze wzoru czy tablicy lub dokończeniem zdań. Starsi oczywiście piszą coraz bardziej skomplikowane wypowiedzi. Różne wzory listów, pełne, z początkami zdania oraz czyste londyńskie papeterie zainspirują Cię do tworzenia zadań dobranych pod kątem możliwości danej grupy.

 

Pomysły na listy

-list z krótkim pozdrowieniem

– list z komplementem na temat kolegi – bardzo poprawia atmosferę w klasie!

– przesyłka w postaci książeczki szkolnej od jednego kolegi do drugiego (do zwrotu), wówczas kartkę z adresem przywiązujemy sznurkiem, aby nie zniszczyć książki

– rysunki wysyłane pocztą

-wymiana pytań i odpowiedzi, np. hello, how are you? I’m fine etc.

-bardziej złożone zapytania dla starszych uczniów- what was a funny thing that happened to you today? what is your favourite food/sport/country etc.

Można pisać do zabawki, rodziny. W końcu możecie też zacząć pisać do kolegów np. z zagranicy, lub też do realnych penfriends, których adresy można znaleźć  na stronach internetowych dla dzieci szukając poprzez zapytania typu pen firends, pen pals, np. tutaj 

 

Segregowanie

 

Po napisaniu i wrzuceniu listów do skrzynki możesz wyznaczyć kolejną osobę czy osoby do segregacji listów. Możesz na przykład  dorobić segregatory z połówek pudełek po płatkach czy proszku do prania, przecięte poziomo utworzą dwa wąskie i głębokie pudła – każdy podpisz literami np po 3-4 litery w jednym segregatorze. Listonosz po opróżnieniu skrzynki może dać je pracownikom poczty do powrzucania w odpowiednie pudełka.Kolejna osoba może być odpowiedzialna za stemplowanie znaczków.

Doręczanie

Następnie posegregowane listy roznosi jeden lub kilku listonoszy sprawdzając do kogo list jest adresowany. Tym sposobem listonosze  zmuszeni są sporo czytać. Adresy mogą być zabawne, np. Ala, piąta ławka pod oknem. Role powinny oczywiście się zmieniać. W wersji stoiska na stałe i poczty jako rutyny na lekcji, można ustalić, że komisyjnie otwiera się skrzynkę na początku każdej lekcji. Jako nauczyciel możesz w tej formie powrzucać do skrzynki liściki dla każdego zawierające motto dnia, listę słówek do wklejenia do zeszytu czy też ćwiczenia na dziś. Fajnym pomysłem jest też stworzenie małych skrzynek na listy, również z pudełek z klapką i szparką. Spersonalizowane, podpisane pudełka na listy mogą stać na półce lub na ławce każdego ucznia podczas lekcji z Tobą.

Listonosz może doręczać nie tylko listy, kartki czy gazety, ale również paczki. W paczkach mogą znajdować się drobne, samodzielnie wykonane i zapakowane prace, np. specjalna poczta na mikołajki. Tutaj przyda się większy zbiór pudełek po produktach spożywczych, do których włożycie prezenty, taśma klejąca, papier czy farby. Poczta sprawdzi się też podczas innych świąt, takich jak Wielkanoc, urodziny Królowej, Europejski Dzień Języków  czy Walentynki.

 

Poczta może być stałym elementem klasy, regularną zabawą co jakiś czas. Poczta może podsumować jakiś rozdział czy temat, wówczas listy powinny się odnosić bardziej do zdań z nim związanych- rodzaj gramatyki czy słownictwa, np. listy w czasie przeszłym, czy opis pogody np. wg wzorca na tablicy. Dobrze napisany i doręczony nauczycielowi list to zabawna forma sprawdzianu wiadomości.

 

Poczta sprawdzi się też świetnie na zajęciach w domu, z rodzicem który uczy swoje dziecko angielskiego, wówczas treść liścików i paczek może być bardziej osobista a wymiana listów z członkami rodziny może trwać bez końca 🙂

N dniach otwartych, lekcji pokazowej etc. możesz zainstalować kilka innych stanowisk, np. lekarza, weterynarza czy restaurację których opisy wraz z bezpłatnymi materiałami znajdziesz tutaj i tutaj .  Wówczas listonosz poruszać się może między stanowiskami. Tego typu zabawę lepiej przećwiczyć kilkakrotnie przed pokazem publicznym Twojej lekcji.

 

Pocztę Brytyjską kupisz tutaj 

 

Post Author: Beata Budzyńska