Nauka czytania po angielsku w zerówce

Naukę czytania po angielsku przeprowadzam z użyciem plansz KIDDO, wczoraj było to tak.

układanie wyrazów po angielsku- nauka czytania
układanie wyrazów po angielsku- nauka czytania

Zrobiłam w zerówce (dzieci 5 i 6 lat) drużynową zabawę w układanie nazw zwierzątek wiejskich. Na początku jak zwykle siedząc w kręgu przypomnieliśmy sobie nazwy zwierzątek, potem liter. Dzieci zbierały plansze w nagrodę za dobrze powiedziane słowo, niekiedy rozdaję też wszystkim po równo, zwłaszcza, gdy temat jest nowy. Następnie poprosiłam o rozłożenie liter w jednym a zwierząt w drugim końcu sali. Stworzyliśmy dwie drużyny, dziewczyn i chłopaków. Nie zawsze tak dzielę, ten podział jest silnie nacechowany emocjami, więc gra jest zazwyczaj zażarta, czyli wszystko pięknie wychodzi :). Dzieciaki miały za zadanie ułożyć w czasie 15 minut jak najwięcej różnych nazw zwierzątek wiejskich w oparciu o obrazki z literami (KIDDO Alfabet).Punkty zaznaczaliśmy magnesami na tablicy.

punkty na tablicy
punkty na tablicy

 

układanie wyrazów po angielsku - drużyna chłopaków
układanie wyrazów po angielsku – drużyna chłopaków

Zabawa ogólnie udała się całkiem nieźle, dzieci dość chętnie zbierały litery i układały wyrazy.  Początkowo dziewczynki przegrywały, ponieważ było ich mniej i dlatego tworzyły wyrazy wolniej. Potem chłopakom zaczęło brakować liter i zaczęli rozbierać swoje własne wyrazy, za co stracili punkty i  przewagę.  Niekiedy drużyny układały te same słowa nie zwracając uwagi na to, że już są, za to również nie było punktu. Na koniec dziewczyny przebiły chłopaków do sześciu a faceciu zostali z czterema pełnymi wyrazami.

Podsumowując, oto trudności, które wynikły w trakcie gry i rozwiązania problemów :

  • dzieci mieszały trochę podobne graficznie litery – podpowiadałam oczywiście
  • pisały od tyłu – poprawiałam więc układ liter
  • drużyny podkradały sobie litery, chociaż były cztery powtórzenia każdej – pilnowałam więc porządku
  • dzieciaki psuły sobie robotę wewnątrz drużyny niszcząc istniejące słowa na potrzeby nowych –  niestety odbierałam punkt, na przyszłość będę spisywać wyrazy po prostu i pozwalać na tworzenie nowych

Wspierająco w nauce czytania polecam zabawy z Kartami Pracy. Używając znajdujących się tam arkuszy alfabetu i wyrazów,  można rozegrać wiele różnych zabaw wspierających naukę czytania, a co najważniejsze- kartoniki po wycięciu można przechowywać i rozegrać domnio wyrazowo-obrazkowe, memory wyrazowe, krzyżówki czy zabawy W Restauracji czy U Lekarza wielokrotnie. Poniżej przykłady kilku zabaw  z Kart Pracy  związanych z czytaniem.

budowa zdań i czytanie po angielsku - Kartyy Pracy KIDDO
budowa zdań i czytanie po angielsku – Kartyy Pracy KIDDO
krzyżówki po angielsku
krzyżówki po angielsku
Pierwszy zestaw to Zwierzątka afrykańskie, Zwierzątka wiejskie, Baśnie i Pojazdy.
Pierwszy zestaw to Zwierzątka afrykańskie, Zwierzątka wiejskie, Baśnie i Pojazdy.

Więcej zabaw związanych z nauką czytania, plansze KIDDO litery alfabetu, KIDDO zwierzęta wiejskie.

Post Author: Beata Budzyńska