EGZAMIN ÓSMOKLASISTY! DON’T PANIC!

 

Jak na wesoło przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, już od czwartej klasy, i czy to możliwe?

Przeanalizowałam dostępne na stronie cke  arkusze egzaminacyjne. Wniosek jest właściwie jeden. Nasi uczniowie zdadzą ten test, o ile zanurzymy ich w języku. Nie wystarczy niestety zwykłe kucie do egzaminu. Jeśli więc zostało Wam rok lub lepiej kilka lat do egzaminu – poważnie pomyślcie o zanurzeniowym, częstym kontakcie z językiem, oraz takim poprowadzeniu ucznia, aby używał, słuchał i czytał również poza klasą i na zajęciach dodatkowych. Poza ogromnie skutecznym oglądaniem filmów i czytaniem, rekomenduję Wam Town – kurs podręcznikowy w formie gry, w którą można grać kilka lat, gdyż materiał znajduje się w ponad 900 pytaniach, rozpisanych na Work Book i Help Book.

Nauka z Town to wprowadzenie w klasie, samodzielne przygotowanie do bitwy w domu oraz zabawowe utrwalanie w formie kooperacyjnej rozgrywki, w której liczy się wiedza, spryt i praca w grupie. Jak to działa? Town pozwala zmniejszyć stres i w zabawny sposób wprowadza gramatykę, słownictwo i struktury.
Wybierasz zakres tematyczny, zapoznajesz uczniów z nowymi strukturami, gramatyką, zadajesz im pracę z Help book do tłumaczenia w domu, następnie rozgrywacie kooperacyjne gry na zajęciach, wykorzystując magię autonomii ucznia w uczeniu się, koncept uczenia się od siebie poprzez burzę mózgów czy trójstopniowy system punktów, który motywuje do wskakiwania na kolejne poziomy zadań.

Wykorzystaliśmy tu mechanizm flipped classrom – uczeń sam przygotowuje w domu pewną partię materiału, aby użyć go na zajęciach. Dodatkowo, aby podtrzymać motywację stosujemy dość szeroką swobodę ucznia w wyborze zakresu słownikowego w którym się porusza, z jednoczesnym podziałem na poziomy trudności, co pozwala nabrać pewności siebie we wspinaniu się na językowe wyżyny.  Help book i Work book będą wspaniałym notatnikiem gdyż mają formę gramatyczno -słownikowej ściągi dla ucznia, która zbiera w Help book, oraz utrwala w Work book zagadnienia niezbędne dla absolwenta szkoły podstawowej w nowej podstawie programowej.

Po krótce odniosę się do typów  pytań egzaminacyjnych i wyjaśnię, jak zabawa z Town może Wam pomóc w lepszym przygotowaniu do egzaminu. Pierwsze cztery pytania to słuchanie. Młodzież, która spędza czas w środowisku anglojęzycznym w czasie wolnym  powinna mieć świadomość, jak ważne jest osłuchanie z żywym językiem – gry, muzyka, filmy – to naprawdę pomaga. Egzamin co prawda nie jest ustny, czyli nie wspiera mówienia, ale gra tak. Jeśli więc te pierwsze cztery pytania potraktujemy jako test na doświadczenie w rozpoznawaniu języka, gra jako narzędzie wielokrotnie utrwalające te same treści, poprzez ich głośne czytanie i rozmowę, jest idealnym narzędziem do ćwiczenia listeningu.

Pytania 5-10 to umiejętność czytania ze zrozumieniem i rozpoznawania różnych form komunikatu oraz struktur językowych. Zadanie 5 testuje znajomość reakcji językowych. W Town poświęciliśmy temu zagadnieniu pytania na poziomie C i H. Dodatkowo w Help Book znajdziecie ponad 20 stron podstawowych form komunikacyjnych podzielonych tematycznie. Uczeń samodzielnie tłumaczy je w domu i zapisuje odpowiedzi w tabeli tłumaczeń, następnie używa ich praktycznie podczas rozgrywki w klasie. Podobne zagadnienia porusza zadanie 6, którego rozwiązanie nie powinno stanowić problemu, jeśli uczeń zetknął się wcześniej z popularnymi  wyrażeniami frazeologicznymi. Zaadania od 7 do 10 sprawdzają znajomość czytania ze zrozumieniem, ich rozwiązanie nie będzie stanowić problemu dla ucznia, który swobodnie posługuje się językiem w wyniku długiego z nim kontaktu poprzez mówienie, czytanie czy słuchanie. Tego typu zadań nie rozwiąże się po prostu zapamiętując informacje. O wiele skuteczniejszą metodą jest jak najczęstszy, również rozrywkowy kontakt z językiem.

Od zadania 11 do 13 musimy się pochwalić znajomością słownictwa i gramatyki. Z gramatyką Town radzi sobie na wielu poziomach i w szerokim zakresie. Zadania D,F,G i H są jej poświęcone. Słownictwo to zadania A,B i E. Częste granie być może nie gwarantuje, ale znacząco zwiększa szanse zdawalności egzaminu. Zadanie ostatnie, 14,to pisanie, jak piszą autorzy pytania: “oceniane są umiejętność pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa.” Grając w Town nie nauczymy się pisać, jednak na pewno wzbogacimy słownictwo i utrwalimy poprawne posługiwanie się strukturami języka. Podsumowując – Town bezpośrednio pomaga w rozwiązaniu pytań 5-13, pośrednio wspiera umiejętność słuchania i pisania. Jeśli więc szukacie czegoś dodatkowego, na kółko, do domu, do pracy w kilku- kilkunastoosobowej grupie, coś, co szybko się nie znudzi i wprowadza intrygującą formę zabawy do zajęć językowych w grupach nastoletnich – zapraszamy na nasz blog i  stronę, gdzie możecie więcej przeczytać o grze oraz kupić ją w wersji planszowej dla mniejszych grup, lub magnetycznej tablicowej dla klas około 20-osobowych. W razie pytań zapraszam do kontaktu mailowego  beata.budzynska@playmeandlearn.com

 

Post Author: Beata Budzyńska