Alfabet angielski dla dzieci – piosenka, gra i inne proste sposoby

układanie wyrazów po angielsku - drużyna chłopaków
układanie wyrazów po angielsku – drużyna chłopaków

Alfabet angielski możesz wprowadzać już w starszych grupach przedszkolnych. Czterolatki i niektóre trzylatki lubią i łatwo zapamiętują litery, podczas gdy pięciolatki całkiem sprawnie układają z nich wyrazy według wzoru. W zerówce i  klasach 1-3 można już śmiało wpowadzać pisanie i czytanie wyrazów.

Youtube obfituje w piosenki o alfabecie, polecam na przykład tą

lub tą

Bardzo angażująca jest też ta animacja z serii o Śwince Peppie

KIDDO także ma do zaoferowania kilka pomysłów na angielski alfabet dla dzieci. Poza prostymi zabawami, typu Step On Word czy Kot i Myszy oraz całą masą klasycznych zabaw KIDDO, które świetnie nadają się do alfabetu, a opisałam je przy okazji innych tematów, proponuję Ci zastosowanie z dziećmi ok 5-6 roku życia pierwszych zabaw na naukę czytania, czyli budowanie wyrazów z literek.

alfabet angielski, układanie wyrazów na podstawie obrazka
alfabet angielski, układanie wyrazów na podstawie obrazka

Wykorzystując Karty pracy KIDDO czy plansze gumowe KIDDO możemy układać wyrazy lub krzyżówki w oparciu o rozłożone na podłodze plansze. Ta prosta zabawa może mieć wiele modyfikacji, jest świetnym ćwiczeniem na naukę czytania. Zabawa jest bardzo prosta, wymaga rozłożenia dowolnych plansz KIDDO na podłodze. Plansze z każdego tematu mają obrazki i napisy. Te napisy będą doskonałym wsparciem dla początkującego w nauce składania liter ucznia. W tej zabawie wszyscy korzystają z jednej puli liter, które muszą się powtarzać dostatecznie często, aby każdy gracz czy drużyna znaleźli swoją literkę. Jeśli więc mamy dwóch graczy czy dwie drużyny i chcemy ułożyć wyraz BED, potrzebujemy przynajmniej pary tych liter.

Nauczyciel rozdaje każdej grupie taki sam obrazek z napisem. Uczniowie przyglądają się obrazkom i próbują zidentyfikować takie same litery wśród leżących na ziemi. Jeśli zabawa jest drużynowa, członkowie drużyny ustalają między sobą kto przynosi początek, kto środek a kto koniec wyrazu czy konkretne litery. Po kilku minutach przygotowań pada komenda „Start” i dzieci na czas układają wyrazy. Wygrywa drużyna, która pierwsza bezbłędnie ułoży wyraz. Interwencja est oczywiście czasem potrzebna, ponieważ dzieci mylą podobne litery lub układają je w innej kolejności.

Warto zapisywać punkty na dużej kartce czy tablicy. Magnesy też się świetnie sprawdzają, ważne, żeby dążyć do tylu powtórzeń, aby uzyskać remis. W tym celu często w trakcie zajęć mieszam skład drużyn, ponieważ nigdy nie wiadomo które dzieci znają koncept liter i czytania a które jeszcze nie, zasadniczo dążę do równowagi w składzie drużyn w te materii.

Inne zabawy z tematu Alfabet obejrzyj TUTAJ albo poszukaj w chmurze tagów pod hasłem Alfabet. Plansze KIDDO Alfabet w różnych konfiguracjach ilościowych znajdziesz w SKLEPIE . Alfabet to także Karty Pracy z kolejnymi zabawami literkowymi i nie tylko

Post Author: Beata Budzyńska