Alfabet angielski – zabawy ruchowe i na siedząco

383438_295471793921602_1854178765_n

Prezentacja alfabetu

Alfabet angielski z planszami KIDDO bardzo upraszcza prezentację i utrwalanie angielskich liter. Na początek zwykle rozdaję litery dzieciom. Na etapie wstępnym nauki pokazuję i od razu podaję nazwę litery, dzieci mają za zadanie po prostu ją powtórzyć, po czym po kolei otrzymują literę. Dzieci układają z liter mini kolekcje.

plansze prezentują litery angielskiego alfabetu rozłożone na podłodze
Alfabet angielski- plansze KIDDO

Jeśli dzieciaki znają już trochę liter, proponuję nie podawać ich brzmienia, jedynie czekać na poprawną odpowiedź od osób, które się zgłaszają, wówczas litera zdobywana jest w nagrodę.

Ja używam czterech paczek Alfabetu Play me Kiddo, dzięki temu mam cztery powtórzenia każdej literki, dodatkowo występuje więc  proces uczenia się od siebie nawzajem – jeśli jeden uczeń dobrze podał nazwę litery, pozostali  podsłuchują o czym jest mowa i przy powtórzeniu mówią to samo.

Alfabet angielski - faza prezentacji
Alfabet angielski – prezentacja

Zabawa Step On Word

Następny etap to albo zebranie liter („I need a letter A, please” etc) albo przejście do zabaw z wykorzystaniem liter, które dzieciaki rozrzuciły na podłodze. Ciekawie prezentuje się tutaj zabawa Step On Word. Jest to zabawa bez rywalizacji, jej zaostrzona wersja z elementami rywalizacji to Kot i Myszy. Pamiętamy, że zabawy z elementem rywalizacji na serio (ktoś przegrywa, ktoś wygrywa) są możliwe do wprowadzenia od ok 5 roku życia, dodatkowo z założeniem, że wygra więcej niż jedno dziecko, np. pięcioro, ażeby zmniejszyć stres porażki i zwiększyć szansę na wygraną. Tak się składa, że pomimo napięcia, a może właśnie dlatego, dzieciaki uwielbiają tego typu gry. Przy zabawach ruchowych zawsze zabezpieczam miejsce akcji – ławki, krzesełka, tornistry czy zabawki muszą zniknąć z obszaru zabawy. Przy grupie ok 10 osób wystarczy ok. dwunastu – piętnastu metrów kwadratowych, ale oczywiście im więcej miejsca, tym lepiej.

Zabawa Step On Word jest ruchowa, przez co szczególnie ceniona, kiedy nasi uczniowie już nie mają siły dłużej siedzieć w bezruchu. Wszystkie zabawy ruchowe stosuję pod koniec zajęć lub, w przypadku dzieci starszych, przeplatam zabawy ruchowe i statyczne. Zwykle nowy temat oznacza 2-3 zabawy, z czego ostatnia jest ruchowa, po czym znowu siadamy i wprowadzamy nowy temat.

 

alfabet angielski, zabawa Step On Word
alfabet angielski, zabawa Step On Word

 Plansze leżą na podłodze. Na komendę „running, running, running” dzieciaki biegają w kółko po całej sali, po wszystkich planszach. Przypilnuj, aby nie było celowego przewracania kolegów, dzieci zawsze biegną w jedną stronę. Bo ok 30 sek biegu, na komendę „stop”, dzieciaki zatrzymują się i w wersji łatwiejszej (faza wprowadzania liter) pokazuję im wysoko podnosząc obrazek o jaką literę chodzi, jednocześnie ją wymawiam. Dzieci mają za zadanie znaleźć taką literę na podłodze i stanąć na niej. Muszę na początku dość często przypominać, że plansz nie podnosimy, nie zasłaniamy całym ciałem, robimy miejsce dla innych osób stawiając tylko kawałek stopy. Dzieci nawołują się nawzajem w poszukiwaniu danej planszy i jest to świetna forma wspierania nauki. Nie ma tutaj limitu czasowego, każdy szuka do skutku. W przypadku bardzo małych lub rozkojarzonych dzieci sama często prowadzę je za rękę do właściwej litery i proszę innych o zrobienie dla nich miejsca na planszy. Jeśli zdarzy się tak, że dzieci nie zmieszczą się kawałkami stópek na planszach, proponuję poszerzenie powierzchni szarfami ze wstążki czy sznurka lub zabawę, w której nawet trzymanie się , kogoś kto dobrze stoi też się liczy. Kiedy wszyscy stoją na planszy, głośno powtarzamy literę i zaczynamy od początku biegiem na komendę.

 

 

alfabet angielski- Step On Word- dzieci stają na planszy
alfabet angielski- Step On Word- dzieci stają na planszy

 W wersji trudniejszej ( faza utrwalająca nauki) nie pokazuję litery, jedynie podaję jej nazwę. Na tym etapie w procesie szukania litery nie raz dochodzi do mylnego oznaczenia planszy i wszyscy rzucają się na niewłaściwy znaczek. Musisz wówczas głośno podkreślić, że to jest niewłaściwa litera, można to zasugerować gestem tworząc literki z ułożonych palców ( „This isn’t O, O looks like that”) czy ostatecznie wskazać właściwą planszę.

 Kiedy nasi uczniowie poczują się pewnie w zakresie tego materiału, można wprowadzić zabawę Kot i Myszy. W grupach 6-9 lat pomijam Step On Word, zwłaszcza na zajęciach pokazowych, ponieważ zabawa Kot i Myszy sprawia, że dzieci zapamiętują dosłownie w mgnieniu oka i jest to dość widowiskowe dla osób przyglądających się z boku ;). Stare dobre Step On Word pozwala natomiast malcom odreagować stres dzięki szalonym biegom.

Obejrzyj Plansze KIDDO Alfabet w sklepie.

Post Author: Beata Budzyńska